Lucas Biberg # 19 Förlängning
Såhär lagom till midsommar kommer vi med ännu en härlig nyhet! Pucktrollkonstnären Lucas Biberg har skrivit på för Nacka även nästa säsong. Trots att han är blott född på det andra tusentalet kommer han göra sin fjärde säsong för A-laget. Den senaste infon är att han lagt om padelträningen till gymträning och benböjen ska vara något utan dess like. Något som bör ge stor effekt på isen!
Biberg är annars känd för att kunna göra offensiva räder där ingen kan ta pucken från hans blad. Ofta slutar det med ett briliant mål eller en utvisning till vår fördel. För er som tittat extra noga så har Lucas haft en viktig position i vårt powerplay där han ofta styr och är den som tar avslut. Bli inte förvånade om ni hittar honom i sommar på skottrampen där han nöter och finslipar extra på detta.
Med bakgrund i våra egna juniorer känner vi att "Nackaidentiteten" stärks ytterligare med denna förlänging. Lucas har goda möjligheter att spela högre upp i seriesystemet och vi vet att med rätt mentalitet kommer han nå dit. Trots det väljer Biberg att skriva på för Nacka och det betyder bara en sak. Han vill vara med och ta upp laget i Hockeyettan igen. Något som vi är väldigt glada för.
Glad midsommar och må hockeyn snart sätta igång igen!
Eliteprospects: Lucas Biberg