Adam Lindholm # 31 Förlängning
Den 23årige målvakten Adam Lindholm blir första pusselbiten i lagbygget! Efter att ha anslutit från Norge för 2 år sen har han gjort två väldigt starka säsonger hos oss. Han har varit en av seriens främsta målvakter och visat gång på gång varför. Adam har dessutom varit och är en favorit hos många och smittar lätt av sig med sitt leende, så därför är han en väldigt viktig person i gruppen. Det känns därför tryggt att börja säkra upp med en stabil och bra målvakt som ligger till grund för att lyckas framöver tror vi.
Med sista utgångsposition är Lindholm en placeringssäker målvakt och tar ofta puckarna utan att göra de mest spektakulära räddningarna. För varje år som går så mognar han och tar för sig mer och mer. Han visade förra året att han börjar få en bra rutin och vill fortsätta hjälpa laget mot det slutgiltiga målet. Tävlingsnivån på denna man är det inte heller något fel på ska sägas!
Lite rolig info som vi berättade förra året är att han ursprungligen kommer från Värmdö som är hans moderklubb och som han också spenderat sina ungdomsår i. Under juniortiden har han spelat för Vita Hästen och innan dess kommer han från ett äventyr i Norge. Han beskriver äventyret där som väldigt lärorikt men lite annorlunda. En sak som han gillade var att han fick jobba och agera tränare med yngre målvakter och hjälpa till i föreningen.
Vi är väldigt glada att Adam bär fanan som först ut i lagbygget!
Eliteprospects: Adam Lindholm